Burun Estetiği

Fonksiyonel burun estetiği, tıpkı kozmetik burun estetiği gibi burnun yeniden yapılandırılması ameliyatıdır ancak burun tıkanıklığı nedeniyle yapılır. Burnunda ve/veya burun direğinde travmatik ya da doğuştan gelen şekil bozuklukları bulunan hastalara, hem gündüzleri hem de geceleri burundan düzgün nefes alıp verebilmeleri amacıyla fonksiyonel burun estetiği uygulanabilir.

Fonksiyonel burun estetiğinde kullanılan teknikler çok farklı değildir ve dolayısıyla riskler ve iyileşme süreci genellikle aynıdır. Kozmetik bir ameliyat olarak görülmese de, burnun estetik ve iç özelliklerinin korunması fonksiyonel burun estetiğinde de önem taşımaktadır.

Burun estetiği ameliyatı, burnunun şeklinden memnun olmayan hastalara uygulanır. Bu konu (fonksiyonel burun estetiği), ise kozmetik kaygılardan dolayı değil de yalnızca daha iyi nefes alabilmek için ameliyat olmak isteyen hastalara hitap etmektedir. En yaygın şikayet, burnun tıkalı ya da dolu olmasıdır ve bu durum ara sıra tekrar eden ya da sürekli devam eden bir problem olabilir. Bu problemin altında yatan başka tıbbi sorunlar da olabileceğinden, size muayene ederek her türlü sebebi (alerji ya da sinüs problemleri gibi) ve eğri burun direği, kıvrımın aşırı büyümesi ve sonradan olan ya da doğuştan gelen şekil bozuklukları gibi yapısal bozuklukları bulmaya çalışacağız. Geçmişte yaşanan bir travmanın çok yıllar sonra ortaya çıkan etkileri ve yaşlanma burnun artan bir şekilde tıkanmasına neden olarak ameliyat gerektirebilir.

Çoğu hastanın ve hatta sağlık sigortası şirketlerinin fark etmediği şey ise, hastanın daha iyi bir fonksiyon mu yoksa daha iyi bir görüntü mü istediğidir; çünkü bu ameliyatlarda kullanılan teknikler de, iyileşme süreci de aynıdır.

Bizim yaklaşımımız öncelikle hastanın şikayetlerini tam olarak anlamak, bunları muayene ile ilişkilendirmek ve sonrasında yalnızca hastanın şikayetleri ve ihtiyaçları için değil, yüz şekline de uyacak dengeli, estetik bir görünüm sağlamak için cerrahi bir plan yapmaktır. Her hasta farklıdır ve herkesin problemlerini çözebilen bir ameliyat türü yoktur ne yazık ki…

Kıkırdak eğriliği (septum) ameliyatı ile burun estetiği arasındaki fark nedir? Kıkırdak eğriliği ameliyatı yalnızca kıkırdaktaki şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılır. Burun estetiğinde ise, dış burun yapıları (yani aynaya baktığınızda gördüğünüz burnunuz) ameliyat edilir. Burun direği, burnun sağ ve sol tarafını ayıran, ortasında bulunan bir iç duvardır ve hem kemik hem de kıkırdaktan oluşur. Kıkırdak eğriliği ameliyatı (septoplasti), genellikle burun estetiği (rinoplasti) ile birleştirilerek yapısal problemlerin hepsine hitaben kullanılır (septorinoplasti).

Eğer görünüşümden memnunsam, fonksiyonel burun estetiği ameliyatı sonrasında burnumun görünüşü değişir mi? Bütün burun estetiği ameliyatlarında, burnun dış görünüşünde hafif değişiklikler oluşması beklenir. Burnun şekli doğrudan değiştirilmek istenmese de, ameliyat bir değişiklik yaratacaktır. Ne tür değişiklikler olabileceğini ve bu değişikliklerin fark edilebilir değişiklikler mi yoksa hafif değişiklikler mi olacağını açıklayacağız. Varolan çok daha ciddi problemlerde, burnun ameliyattan sonra değişmesi daha muhtemeldir. Söylediğimiz gibi, bizim felsefemiz dengeli bir sonuç elde etmektir. Amacımız dik, kalkık ya da ince bir burun yapmak değil doğal görünen bir burun elde etmektir.

İlk muayenede ne beklemeliyim? İlk muayenenizde, tıbbi geçmişiniz incelenir ve burun endoskopisi (burnun iç kısmının incelenmesi) de dahil olmak üzere baş ve boyun testleri yapılır. Uygulanması gerekebilecek bazı ek testler ise alerji testleri, sinüslerinizin bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi ve hatta uyku çalışmalarıdır. Cerrahi ameliyat düşünen hastaların fotoğrafları çekilir. Eğer belli kozmetik kaygılarınız varsa, bunları da dile getirmelisiniz. Yapılan testlerin sonuçlarının ya da yazılan tıbbi tedavi seçeneklerine verilen tepkilerin gözden geçirilmesi için bir kontrol randevusu planlanır.

Fonksiyonel burun cerrahisinden sonra iyileşme sürecinde neler beklenir? Ameliyattan sonra, iç ve dış sabitleyiciler bir hafta kadar burunda kalır ve muayenehanede çıkarılır. Morluklar ve şişkinlikler uygulanan cerrahi manevralara bağlıdır ve genellikle ameliyattan sonraki birkaç hafta içerisinde geçer. Çoğu hastaların tampon kullanmasına gerek yoktur. Hastalar iş ya da okuldan 7-10 gün uzak kalmaya hazırlıklı olmalıdır. İlk 6 hafta iyileşmenin ilk aşamaları tamamlanır, ancak tamamen iyileşmeniz en az 12 ay sürecektir.

Daha önce bir burun ameliyatı geçirilmişse ne yapılır? Eğer daha önce ameliyat geçirmişseniz (kozmetik ya da değil), bu ameliyata ilişkin bütün tıbbi kayıtları incelememiz için beraberinizde getiriniz. Yenilenen bir ameliyat çoğu zaman daha komplikedir ancak bu ameliyat olamayacağınız anlamına gelmez. Tüm dünyada uygulanan ameliyatlarda, hastalar ameliyatların yinelenmesinin nadir rastlanan bir durum olmadığı, hastaların yüzde 10-20’ sinde görüldüğü bilinmelidir.

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatı olabilmem için kaç yaşında olmam gerekir? Çoğu cerrah, burnun yetişkinliğe kadarki normal gelişimine engel olmamak için kadınların 17, erkeklerin ise 18 yaşına kadar beklemesi konusunda hemfikirdir. Bunun dışında başka bir yaş sınırlaması yoktur, ancak biz yaşlandıkça burnumuz da değişir ve potansiyel tıbbi durumlar yaşlı hastalar için ameliyatın riskli olmasına neden olur.

Sigortam burun ameliyatını karşılar mı? Sigortalar genellikle kozmetik ameliyatları karşılamaz. Ancak nefes fonksiyonunu ve major şekil bozukluklarını düzeltmek için ya da yaralanmalardan sonra yapılan ameliyatlar kısmen ya da tamamen kapsanabilir. Hastalar, doktorları ile masraflarla ilgili bilgi edinmeli ve ameliyattan önce sigortacıları ile görüşmelidir.